X 20
Bugun...Başkan Çakın Gündemi Değerlendirdi Merak Edilenleri Yanıtladı

Tüm ekibiyle koronavirüse karşı etkili bir mücadele veren ve vatandaşların takdirini toplayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemi değerlendirdi.

facebook-paylas
Tarih: 01-04-2020 09:23

Başkan Çakın Gündemi Değerlendirdi Merak Edilenleri Yanıtladı

Başkan Çakın Gündemi Değerlendirdi Merak Edilenleri Yanıtladı

Tüm ekibiyle koronavirüse karşı etkili bir mücadele veren ve vatandaşların takdirini toplayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemi değerlendirdi.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak’ta görev yapan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin merak edilen konuları aydınlatan Başkan Çakın, bir buçuk saatlik yayında alınan sağlık tedbirlerinden pazar yerlerindeki düzenlemelere kadar birçok konuda önemli bilgiler paylaştı.

Basın mensuplarının sorularının yanı sıra tedbir çağrılarını da yineleyen Başkan Çakın, sürecin birlik ve beraberlik içerisinde geride bırakılacağını söyledi.

İşte, Başkan Çakın’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Dezenfekte ve temizlik çalışmaları ne aşamada?


Koronavirüspandemisine karşı Uşak’ta etkin bir mücadele yürütüyoruz. Kamu kurumlarının, cadde ve sokakların dezenfekte işlemleri yapıldı ve bu işlemler düzenli olarak tekrar ediliyor. Pazar yerleri ve otobüs durakları gibi halkımızın yoğun olarak bulunduğu bölgeler başta olmak üzere kentin her noktasında gerçekleştirilen bu temizlik ve dezenfekte çalışmalarımız kesintisiz olarak sürdürülüyor.

Evden çıkamayan vatandaşlara ve ihtiyaç sahiplerine için neler yapılıyor?

Valilik bünyesinde kurulan Vefa Destek Sosyal Yardım Birimi’nin, Sosyal Yardım Vakfı’nın ve Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçları doğrultusunda ulaşılıyor. Bu çalışmalarımızla ihtiyaç sahibi veya evden çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Su borçlarında düzenleme var mı?

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüzce tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan su ücreti talep edilmeyecektir. Su borcu olan vatandaşlarımızın sularıysa bu süreçte kesilmeyecektir. Vatandaşlarımızı ekonomik anlamda rahatlatmak için, su faturası ödeme tahakkuk süresinin 10 günden 60 güne çıkarıldığını belirtmek isterim.

Geçici süre kapanan işletmelerin vergilerinde düzenleme var mı?

Bakanlığın aldığı karar doğrultusunda faaliyetlerine ara veren işyerlerinden, çevre temizlik ve katı atık vergileri alınmayacak. Su faturalarına yansıması gereken yasal bedellerin yansıtılmayacağını, bu esnaflarımızın Belediyemize yatırmakla yükümlü oldukları ilan ve reklam vergisinin tahsil edilmeyeceğini, Belediyemizin kiracısı konumunda olan ve iş yerlerini geçici süre kapatan esnaflardan kira ücreti alınmayacağını paylaşmıştık ve bunu bir kez daha hatırlatma fayda var.

Sigorta Pazarı ücretli otoparkkonusuna son nokta koyuldu

2018 Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında,  Sigorta pazarı olarak bilinen pazar alanının, pazar kurulmadığı gün dışında otopark olarak kullanılmasına dair alınan kararın, sanki yeni alınmış bir karar gibi lanse edilmesini doğru bulmuyoruz. Atapark çevresindeki trafik yoğunluğunun en aza indirilmesi ve vatandaşların otopark sıkıntısı yaşamaması açısından bu kararın yerinde bir karar olduğunu, söz konusu koronavirüs salgını tedbirlerinden önce buranın ücretli hale getirilmesi konusunda çalışma yapıldığını belirtmek istiyorum. Ancak sosyal medyada yapılan tamamen asılsız paylaşımlarda bu alanın özellikle şu dönemde otopark haline getirildiğine ve ücret alınmaya başlandığına dair paylaşımlar ve haberler yapılmaktadır. Şu an buradan ücret alınmaya başlanmamıştır ve süreç boyunca da ücret alınmaması daha önce kararlaştırılmış bir konudur. Bu tarz yalanlarla belediyemizin hedef alınmasının ne kamuoyuna ne de sürece faydası yoktur. Cansiperane şekilde çalışan belediye personellerimizin moral ve motivasyonunu bozmaya hiç kimsenin hakkının olmadığını vurgulamak istiyorum.

Ulaşımda Denetim Ne Durumda?

Toplu taşıma araçlarında ve işçi servislerinde sosyal mesafenin sağlanması için, koltuk sayısı adedinin yarı kadar yolcu kabul etmesi kararı alındı ve Zabıta ekiplerimizile Emniyet Müdürlüğü tarafından bu konu sıkı şekilde denetleniyor. Daha önce yine sağlık tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın ücretsiz ulaşım kartlarının iptali sağlanmıştı.Bu riskli sürecin sona ermesi ve sağlık tedbirlerimizin ortadan kalkmasıyla yine bu haklar iade edilecektir.

Kartlı ulaşım sistemine ne zaman geçiliyor?

Kartlı ulaşım sistemi hakkında çalışmalar başlatıldı.Ancak Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda, sağlık tedbirleri kapsamında Belediye Meclis Toplantılarımız 3 ay süreyle ertelenmişti. Meclis yeniden çalışmaya başlayınca bu konuyu tekrar gündeme alıp kartlı ulaşım sistemine geçilmesi için adımları hızlıca atacağız.

Pazar yerlerindeki düzenlemeler neler?

Pazar yerleriyle ilgili, vatandaşımızın gıda teminini etkilemeyecek şekilde çeşitli sağlık tedbirleri alındı. Belirli mahallelerde farklı günlerde açılan pazar yerlerinin bir kısmı artık aynı gün açılacak.Etkileşimin çok olduğu Salı pazarı, Çarşamba pazarı, Şekerevleri pazarı gibi pazar yerlerinin birden fazla gündeaçılmasını sağlayacağız. Pazar esnafının sosyal mesafeyi koruyacak şekilde sergi açabilmesi için düzenlemelerimizi gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın haftanın tek günü değil, hafta boyunca 3-4 farklı günde bu pazarlardan alış-veriş yapabilmesi için gerçekleştirilen düzenlemeye destek veren ve yoğunluğu engelleyerek virüs riskini azaltan, elini taşın altına koyan tüm pazarcı esnafımıza teşekkür ediyoruz.Bu esnaflarımızın haklarının korunması için, tek kullanımlık eldivenleri, poşetleri belediyemizce karşılanacaktır. Pazarcı esnafımızdan ödemekle yükümlü oldukları işgaliye ücretleri alınmayacaktır. Geçici olarak alınan düzenleme kapsamında hijyen koşullarına uymak şartıyla tezgah açan her esnafımıza destek olmak amacıyla, süreç boyunca Belediyemiz tarafından 1500 TL’lik gıda temin edilecek ve bu gıdalar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacaktır. Halkın sağlığını riske atan, hijyen koşullarını ihlal eden hiçbir esnafa müsamaha gösterilmeyecektir.

Dezenfektan ilaçlarının içeriği nedir?

Kurumların, sokakların, durakların, şehrimizin dezenfekte edildiği ürünler Sağlık Müdürlüğüyle istişare edilerek, iç ve dış mekanlar için ayrı içeriklerlekullanılıyor. Fakat bu ürünlerin insan sağlığına ve canlılarahiçbir zarar vermediğini, bu ürünlerin Sağlık Bakanlığımızca tescil edilmiş ürünler olduğunu belirtmek isterim.Yasal olmayan yollardan piyasaya sürülmek istenen dezenfektanlar, maskelerve benzeri ürünler için denetimlerimiz yapılıyor. Fahiş fiyat uygulayan iş yerlerine yönelik de Zabıta ekiplerimiz sıkı şekilde denetlemeler gerçekleştiriyor. USMEK kurslarında yer alan kursiyerlerimiz yine sürece destek vermek adına maske üretimine başlamış durumda.

Dar gelirli vatandaşlar için yapılacak TOKİ’de süreç nasıl işleyecek?

Dar gelirli vatandaşlar için yapılması planlanan 700 konutluk proje TOKİ ile ortak yürütülüyor. Yer belirleme işlemleri ile imar konuları Belediye Meclisimizegelecek. 18 Haziran 2020’de gerçekleştirilmesi planlan kura çekiminde bir değişiklik olup olmadığa dair henüz resmi bir bilgi bizlere ulaşmadı. Kuraların belirlenen tarihte yapılması durumunda Belediye olarak çalışmaları hızlıca tamamlayacağız.

Uşak Belediyesi sokak hayvanları için ne yapıyor?

Bu süreçte yiyecek sıkıntısı yaşayan sokak hayvanlarıyla ilgili Veteriner İşleri Müdürlüğümüz tarafından çalışmaların titizlikle yürütüldüğü bilinmelidir. Bizler şehrimizde yaşayan her canlının yaşam hakkına saygı duyan ve bunu muhafaza eden bir anlayışa sahibiz.Beslenmelerinden sağlık hizmetlerine kadar hemen her konuda sokak hayvanlarımızın yanındayız.

Yayalaştırma tasarım yarışmasında son durum nedir?

‘Uşak Belediyesi Yayalaştırılan Sokaklar Mimarlık-Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması’ malum sebeplerden dolayı Mayıs ayına ertelendi.Buradan gelecek güzel çalışmalar, İsmetpaşa Caddesinde yapımı planlanan dış cephe düzenlemesiyle de birleştirilecek ve bu projelerle kent değer kazanacak.Projeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca maddi olarak destekleniyor. Projemiz, 5 Milyon TL hibe desteği ve 10 Milyon TL iller Bankasından uygun şartlarda sağlanacak kredi ile gerçekleştirilecektir.

Koronavirüsten kaynaklı vefatta nasıl bir süreç izlenecek?

Koronavirüs salgınından dolayı herhangi bir vatandaşımızın vefat etmesi durumunda, defin süreci Devletimizin belirlediği kurallar çerçevesindeyürütecektir. Böyle bir durum olması halinde İl Müftülüğü ve Mezarlık İşleri Müdürlüğü ortaklığında gerekli çalışmalar gerçekleştirilir. Ancak elbette hiçbir vatandaşımızı bu sebeple kaybetmek istemiyoruz. Bunun içinde kurallara uyulması çağrımızı yineliyor, evde kalarak sağlığımızı ve sevdiklerimizi korumamız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Kurum içinde tedbirler ne durumda?

Vefakarca görev yapan Belediye personellerimiz ve vatandaşlarımız için,kurumumuzun girişine termal kamera kurduk.Belediyemize giriş yapan herkesin vücut sıcaklıkları ölçülüyor.Veznelerde sosyal mesafe kuralını hayata geçirmekteyiz ve her kata dezenfektanlar yerleştirildik. 153 üzerinden gelen talepler hızlıca yetkili birimlerimize iletilmekte ve vatandaşlarımızın talepleri takip edilmektedir. Şunu bir kez daha dile getirmek istiyorum; Vatandaşlarımız çok acil değilse taleplerini ötelemelive kurumlara çok gerekli değilse gelmemelidir. Bu kamu ve kendi sağlıkları için oldukça önemlidir. Tüm birimlerimizin Uşak halkı için görevlerinin başında oldukları bilinmelidir.

Evlerde ve araçlarda dezenfekte işlemi yapılabiliyor mu?

Yalnızca kurumların ve sokakların değil, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan, risk grubundaki vatandaşlarımızın evleri de ücretsiz olarak dezenfekte ediliyor. Zaruri olarak dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın araçlarının dezenfekte edilmesi için yine ücretsiz olarak Millet Bahçesi içerinde özel istasyon oluşturmuş durumdayız.

Uşak için yardım kampanyası başlatıldı

Uşak AŞEVİ çatısı altında yardım kampanyası başlatılıyor. Vatandaşlarımızın da dahil olabileceğini ve bu kampanyaya Belediyemizin de güçlü şekilde destek vereceğini ifade etmek istiyorum. Valilik önderliğinde yapılan ve ekonomik olarak önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarımızın(STK)katıldığı (Uşak Ticaret ve Sanayi  Odası - Uşak Deri (Karma) Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı – Uşak Ticaret Borsası - Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) toplantı neticesinde, bu STK’larımız da gerçekleştirilecek olan yardım kampanyasına destek olacaklarını belirtiler.

Panik yok, tedbir var

Yaşanan bu süreçte, kendilerinde herhangi bir rahatsızlık hisseden vatandaşların panikle hastaneye koşmalarını değil kendilerini izole etmeleri gerektiğini, semptomların devam etmesi durumunda gerekli tedbirleri alarak sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini hatırlatıyorum. Vatandaşlarımız mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamalı. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların süreç bitene kadar hiç evden çıkmamaları gerektiğinin altını çiziyorum. Gösterdikleri özveri için tüm sağlık çalışanlarına, görevini yerine getiren tüm kamu çalışanlarına, basın mensuplarına ve doğrudan veya dolaylı olarak şu süreçte kamu menfaati için çalışanlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu günleri tedbiri elden bırakmadan ve hep birlikte mücadele ederek geride bırakacağız.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 12/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 12/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 12/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 12/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
 12/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 12/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 12/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 12/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 12/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 12/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 12/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 12/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
 12/06/2020 Ümraniyespor vs Fatih Karagümrük
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 12/06/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 12/06/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 12/06/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 12/06/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 12/06/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 12/06/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 12/06/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 19/06/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 12/06/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 12/06/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 12/06/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 12/06/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 12/06/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 12/06/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 12/06/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 12/06/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI